Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2019 r., sygn. I FSK 2087/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia del. WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 24 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Op 185/16 w sprawie ze skargi D. Sp. z o. o. z/s w N. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2016 r. nr ILPP4/4512-3-3/16-2/IM w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od D. Sp. z o. o. w N. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 24 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Op 185/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ("WSA", "Sąd pierwszej instancji") uchylił skierowane do Skarżącej - D. sp. z o.o. w N. ("Spółka"), postanowienie Ministra Finansów z 24 lutego 2016 r. oraz poprzedzające je postanowienie z 14 stycznia 2016 r. odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

2. WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

2.1. Opisując we wniosku o wydanie interpretacji stan faktyczny i zdarzenie przyszłe Spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji części do sprzętu gospodarstwa domowego. Posiada w związku z tym znaczną ilość sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych oraz często sprzęt taki i telefony kupuje (laptopy, notebooki, tablety, smartfony, telefony komórkowe). Do sprzętu mogą być dokupowane inne urządzenia i rzeczy (np. torba na laptopa, myszka, dodatkowe oprogramowanie, dodatkowa gwarancja, polisa serwisowa), które w Spółce mogą być używane razem ze sprzętem komputerowym ("urządzenia dodatkowe"). Spółka szczegółowo opisała sposób zamawiania, a także dostarczania sprzętu komputerowego i telefonów oraz urządzeń dodatkowych. Przy transakcjach dokonanych od lipca 2015 r. sprzedawca każdą z tych rzeczy uznawał za pojedynczy towar. Natomiast z punktu widzenia Spółki towary te mogą stanowić: urządzenia przeznaczone do stworzenia kompletu służącego do obsługi konkretnego stanowiska pracy; budowę kompletu przeznaczonego do ogólnego użytku (np. w laboratorium, sali konferencyjnej); uzupełnienia już istniejącego kompletu sprzętu; sprzęt zapasowy lub być użytkowane w jeszcze inny sposób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00