Wyrok NSA z dnia 15 maja 2019 r., sygn. I FSK 129/19
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Włodzimierz Gurba, Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 września 2018 r. sygn. akt I SA/Łd 441/18 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do maja 2012 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi na rzecz J. S. kwotę 4.900 (cztery tysiące dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Skarga kasacyjna J. S. dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 25 września 2018 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Łd 441/18. W orzeczeniu tym Sąd pierwszej instancji, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "P.p.s.a.", oddalił skargę tego Podatnika na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 7 października 2015 r., w przedmiocie określenia podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do maja 2012 r.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynikało, że wydaną po ponownym rozpatrzeniu sprawy decyzją z 17 czerwca 2015 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. określił [...] "R." J. S. wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za styczeń, luty, marzec, kwiecień i maj 2012 r. oraz wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za marzec 2012 r. Organ pierwszej instancji w wyniku przeprowadzonego u Podatnika postępowania kontrolnego stwierdził bowiem rozbieżności wynikające z ewidencji nabyć towarów, tj. nawozów sztucznych z zapisami zawartymi w tzw. "zeszycie dłużników". Zeszyt ten, prowadzony przez Stronę, zawierał obejmującą kilka lat ewidencję zakupów w firmie według asortymentu towarów i jego dostawców, a także nazwiska dłużników. Z dokonanego przez organ kontroli skarbowej rozliczenia ilościowego towarów (różnica pomiędzy ilością towarów wynikająca z "zeszytu dłużników" a zapisami z ewidencji nabyć) wynikało, że Strona poza ewidencją przyjęła na stan magazynowy 256,85 ton nawozów. Natomiast po przeprowadzeniu czynności sprawdzających u kontrahentów Podatnika, organ pierwszej instancji uznał także, że Strona dokonywała niezaewidencjonowanej sprzedaży nawozów, zaniżając tym samym obrót podlegający opodatkowaniu i podatek należny.