Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 maja 2019 r., sygn. II FSK 1741/17

Pokwitowanie z z art. 68 § 1 u.p.e.a. wywiera ten sam skutek prawny, co pokwitowanie wierzyciela. Za pokwitowaną należność pieniężną organ egzekucyjny ponosi odpowiedzialność wobec wierzyciela.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA del. Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 1568/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w B. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 29 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 31 stycznia 2017 r. o sygn. akt III SA/Wa 1568/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Sp. z o.o.(dalej: "skarżąca", "spółka") złożoną na postanowienie Ministra Finansów z dnia 29 lutego 2016 r. w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynika, iż Minister Finansów zaskarżonym postanowieniem utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. w przedmiocie oddalenia skargi spółki na czynność egzekucyjną dokonaną przez poborcę skarbowego - zajęcia i pobrania pieniędzy z automatu do gier.

Minister Finansów wskazał, że w niniejszej sprawie zastosowano jeden ze środków egzekucyjnych wymienionych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2014 r., poz. 1619 ze zm., dalej: "u.p.e.a."), a mianowicie egzekucję z pieniędzy. Na wezwanie poborcy skarbowego pełnomocnik spółki otworzył urządzenia do gier, w których znajdowała się gotówka. Kwotę tę poborca skarbowy pobrał i wystawił pokwitowanie. Pełnomocnik spółki nie stawiał żadnego oporu, lecz na wezwanie poborcy otworzył automaty umożliwiając tym samym pobranie znajdującej się tam gotówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00