Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. II FSK 1363/17

Przepis art. 15 ust. 1l u.p.d.o.p. nie wprowadza jakiegokolwiek rozróżnienia co do sposobu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny, zatem w odniesieniu do każdego wkładu niepieniężnego, w zamian za który nastąpiło objęcie udziałów w likwidowanej spółce (także poprzez wymianę udziałów) do wyliczenia kosztu objęcia udziału w likwidowanej spółce (spółce B) należy odpowiednio zastosować art. 15 ust. 1k u.p.d.o.p.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA del. Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Bartłomiej Ryś, po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 1053/16 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretacje indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 10 maja 2016 r. nr IBPB-1-1/4510-44/16/DW w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz T. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego T. sp. z o.o. w W. (dalej; Spółka lub strona skarżąca) podała, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych opodatkowanym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest jedynym wspólnikiem innej polskiej spółki z o.o. (dalej: Spółka B) także podatnika podatku dochodowego od osób prawnych opodatkowanego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach planu restrukturyzacyjnego strona skarżąca wniesie do Spółki B tytułem wkładu niepieniężnego posiadane 100% udziałów w podmiocie trzecim (dalej: Spółka A). Spółka A (spółka kapitałowa) jest także opodatkowana od całości swych dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku transakcji Spółka B uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce A. Jednocześnie w zamian za otrzymane przez Spółkę B udziały w Spółce A nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Spółki B, zgodnie z art. 257 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U z 2013 r., poz. 1030 ze zm. - dalej: Ksh)., tj. przez ustanowienie przez Spółkę B na rzecz strony skarżącej nowych udziałów w kapitale zakładowym o określonej wartości (dalej: Udziały Własne). Wartość wkładu niepieniężnego strony skarżącej będzie odpowiadała jego wartości rynkowej z dnia wniesienia. Jednocześnie wartość nominalna wydanych stronie skarżącej przez Spółkę B Udziałów Własnych będzie równa wartości rynkowej przedmiotu wkładu z dnia wniesienia. Dopłaty w gotówce w tym przypadku nie są planowane. Opisana transakcja spełniać będzie wszystkie warunki do uznania jej za tzw. wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. - dalej: u.p.d.o.p.). Z czasem, w celu uproszczenia powstałej struktury właścicielskiej, strona skarżąca nie wyklucza reorganizacji działalności podmiotów zależnych. W szczególności, rozważane jest dokonanie likwidacji Spółki B. Strona Skarżąca nie wyklucza też, że likwidacja Spółki B odbędzie się przed upływem 2 lat od nabycia przez nią wszystkich jej udziałów. W praktyce likwidacja Spółki B, zakłada, że strona skarżąca otrzyma wszelki majątek Spółki B, pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, który mogą stanowić zarówno środki pieniężne jak i inne składniki majątku (np. środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00