Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. II OSK 2679/16

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak /spr./ Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy asystent sędziego Katarzyna Miller po rozpoznaniu w dniu 30 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 czerwca 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 240/16 w sprawie ze skargi A. D. na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 28 czerwca 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 240/16, oddalił skargę A. D. na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Rada Miejska w [...] w dniu [...] r. podjęła uchwałę nr[...], w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy[...].

A. D. zaskarżyła tę uchwałę w części dotyczącej postanowień odnoszących się do działek nr[...] , przeznaczonych jako rezerwa pod rozbudowę cmentarza komunalnego oraz pod parking. Zaskarżonej uchwale skarżąca zarzuciła naruszenie: art. 1 ust. 2 pkt. 2 i pkt 7 oraz pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 199 ze zm.; dalej powoływana, jako: u.p.z.p.), poprzez pogwałcenie przysługującego skarżącej prawa własności, wskutek przeznaczenia części jej działek pod inwestycję gminną, która może być zrealizowana w innym miejscu; art. 1 ust. 2 pkt 2 u.p.z.p., poprzez to, że planowana inwestycja (rozbudowa cmentarza wraz z budową parkingu) w nieodwracalny sposób unicestwi wyjątkowe walory przestrzenne i krajobrazowe jej działek; naruszenie art. 112 i 113 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.), poprzez podjęcie uchwały w przedmiocie przeznaczenia jej działek w przyszłości pod gminną inwestycję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00