Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. II OSK 2015/17

Egzekucyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 30 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Gd 557/16 w sprawie ze skargi D. K.j, A.K. i J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym w sprawie usunięcia odpadów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Gd 557/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę D. K., A.K. i J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] sierpnia 2016 r., nr [...] w sprawie egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym w sprawie usunięcia odpadów.

Powyższe orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.

Postanowieniem z dnia [...] marca 2016 r., nr [...], Prezydent Miasta G. na podstawie art. 20 § 1 pkt 2, art. 22 § 5 pkt 2, art. 64a § 1 pkt 2 lit. a, art. 127 i art. 128 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014 r., poz. 1619 z późn. zm., dalej: "u.p.e.a.") postanowił:

1. wykonać w ramach wykonania zastępczego obowiązek nałożony w tytule wykonawczym z dnia 12 czerwca 2014 r. na J. K., A. K., D. K., M. J., D. L., E. J. i K. J., współwłaścicieli nieruchomości położonej przy ul. [...] w G., działki nr [...] i [...], obręb [...];

2. wskazać przybliżoną wysokość kosztów wykonania zastępczego na kwotę 20.000 zł;

3. ustalić opłatę tytułem poniesionych kosztów egzekucyjnych w wysokości 6,80 zł za wydanie niniejszego postanowienia.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że na terenie nieruchomości położonej przy ul. [...] w G., działki nr [...] i [...], zgromadzone są różnego rodzaju odpady. Nieruchomość ta stanowi współwłasności w częściach ułamkowych J. K., .A..K. D. K., M. J., D. L., E. J.i K. J.. Decyzją z dnia[...] kwietnia 2010 r., nr [...], Prezydent Miasta G. zobowiązał właścicieli powyższej nieruchomości do usunięcia znajdujących się tam odpadów. Wyrokiem z dnia 26 września 2013 r., sygn. akt II OSK 330/12, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 27 lipca 2011 r., sygn. akt II SA/Gd 961/10, oddalającego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] października 2010 r., nr [...]. Na podstawie art. 15 § 1 u.p.e.a. stronom doręczono upomnienie wzywające do wykonania obowiązku określonego w decyzji z dnia [...] kwietnia 2010 r. Obowiązek ten nie został jednak wykonany, wobec czego w dniu [...] czerwca 2014 r. wystawiono tytuł wykonawczy, a następnie wydano niniejsze postanowienie. Wykonanie zastępcze i grzywny w celu przymuszenia stanowią jedyny środek pozwalający skutecznie wyegzekwować wykonanie decyzji nakazującej usunięcie odpadów z nieruchomości. W rozważanej sprawie zasadne jest skorzystanie z wykonania zastępczego jako najbardziej efektywnego środka egzekucyjnego i najmniej uciążliwego dla zobowiązanego. Zobowiązani nie realizują samodzielnie obowiązku usunięcia odpadów zebranych na terenie ich nieruchomości. Zarówno na etapie postępowania administracyjnego, jak i egzekucyjnego wielokrotnie wskazywali, że nie czują się zobowiązani do utrzymywania czystości na terenie wymienionych działek, oświadczając, że nie usuną zgromadzonych tam odpadów, mimo wydania decyzji z dnia [...] kwietnia 2010 r. Brak woli wykonania wymienionej decyzji ujawnia się także w licznych środkach odwoławczych wnoszonych do organu II instancji i sądów administracyjnych, przy czym korzystanie z tych uprawnień służy obstrukcji postępowania, a nie obronie praw zobowiązanych. Zastosowanie grzywny w celu przymuszenia byłoby w tej sytuacji niecelowym nałożeniem na zobowiązanych dodatkowych ciężarów finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00