Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. I OSK 842/18
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Wiesław Morys sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 977/17 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 16 lutego 2017r. B. K. wystąpił do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie renty w drodze wyjątku.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] marca 2017r. Nr [...], na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016r., poz. 887 ze zm.), powoływanej dalej jako: "u.e.r.f.u.s.", odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.
Po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 kwietnia 2017r. o ponowne rozpatrzenie sprawy renty w drodze wyjątku organ, decyzją z dnia [...] maja 2017r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016r., poz. 23 ze zm.), powoływanej dalej jako: "K.p.a.", utrzymał w mocy powyższą decyzję. W motywach rozstrzygnięcia - powołując się na treść art. 83 ust. 1 ustawy - organ stwierdził, że strona nie wykazała, aby niespełnienie warunków do uzyskania świadczenia w trybie zwykłym spowodowane było okolicznościami, na które ubezpieczony nie miał wpływu. Organ podkreślił, że przy rozpatrywaniu spraw o świadczenie w drodze wyjątku należy brać pod uwagę udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy, który powinien obejmować znaczący okres. Przyznanie omawianego świadczenia możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy do wymaganego okresu ubezpieczenia brakuje niewielki okres, który dodatkowo muszą usprawiedliwiać szczególne okoliczności. W ocenie organu trudności w uzyskaniu formalnego zatrudnienia nie mogą być traktowane jako okoliczności szczególne, zaś potwierdzony formalną rejestracją bezrobotnego w urzędzie pracy okres pozostawania bez zatrudnienia, nie stanowi okresu składkowego ani nieskładkowego. Organ wskazał nadto, że trudna sytuacja materialna nie jest wystarczającą podstawą do przyznania prawa do świadczenia w drodze wyjątku.