Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II OSK 480/18
Cudzoziemcy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Renata Detka Protokolant asystent sędziego Małgorzata Mańkowska po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 października 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 1378/17 w sprawie ze skargi D. A. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do powrotu 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. A. na rzecz Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 października 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 1378/17 oddalił skargę D. A. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do powrotu.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Komendant [...] Oddziału Granicznej decyzją z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] orzekł o zobowiązaniu D. A. (obywatelki [...], narodowości [...]) do powrotu bez określenia terminu dobrowolnego powrotu oraz o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 2 lat od dnia wydania decyzji. W podstawie prawnej przedmiotowej decyzji powołano art. 302 ust. 1 pkt 1, 6 i 10 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016r., poz. 1990; dalej: ustawa o cudzoziemcach). Poprzednia decyzja tego organu z dnia [...] sierpnia 2015 r., zobowiązująca cudzoziemkę do powrotu, została uchylona przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzją z dnia [...] marca 2016 r. z uwagi na konieczność zbadania, czy cudzoziemka prowadzi życie rodzinne lub prywatne w Polsce i czy ewentualne posiadanie życia rodzinnego lub prywatnego wyklucza wydanie wobec niej decyzji o zobowiązaniu do powrotu.