Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. II OSK 321/15
Zaznaczyć należy, że w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ugruntowany jest podgląd, że podlegające ochronie na podstawie art. 8 Konwencji prawo do poszanowania życia rodzinnego ogranicza się co do zasady do związków pomiędzy najbliższymi członkami rodziny, przede wszystkim między małżonkami oraz między rodzicami i ich małoletnimi dziećmi. Związki pomiędzy innymi członkami rodziny również mogą być ocenione jako mieszczące się w kontekście życia rodzinnego, ale w tym przypadku wymagane już jest wykazanie dodatkowych elementów zależności między tymi członkami rodziny. Nie każdy typ relacji dorosłego dziecka z rodzicem będzie uznany za stopień zależności odpowiedni dla uznania, że te osoby prowadzą zintegrowane życie rodzinne w rozumieniu art. 8 ust. 1 Konwencji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant: asystent sędziego Małgorzata Mańkowska po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 1661/14 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 listopada 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 1661/14 oddalił skargę K. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Komendant Placówki Straży Granicznej w Gdańsku wystąpił do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o wydalenie z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej K. K. (obywatelki [...]). Jako podstawę orzeczenia o wydaleniu wskazał art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2011 r. Nr 264, poz. 1573 z późn. zm.; dalej: ustawa o cudzoziemcach). W uzasadnieniu wniosku podniósł, że cudzoziemka przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie - wjechała do Polski 3 lipca 2012 r., a następnie Wojewoda Pomorski decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. odmówił jej udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z uwagi na pozostawanie w związku małżeńskim z obywatelem polskim L. K. Organ stwierdził wówczas, że małżeństwo to zostało zawarte w celu obejścia przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzją z dnia [...] października 2013 r. utrzymał w mocy ww. decyzję Wojewody Pomorskiego.