Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2018 r., sygn. I OSK 1371/17

Policja

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant st. asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 17 stycznia 2017 r. sygn. akt II SA/Lu 970/16 w sprawie ze skargi A. K. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. K. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zaskarżonym wyrokiem z 17 stycznia 2017 r., sygn. akt I OSK 1371/17, oddalił skargę A. K. (dalej: "skarżący") na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. z [...] lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.

Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z [...] maja 2016 r., nr [...], na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm. ze zm.), zwolnił skarżącego ze służby w Policji z dniem [...] maja 2016 r. bez uprawnień emerytalnych i rentowych. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że podstawą zwolnienia skarżącego jest popełnienie przez niego przestępstwa polegającego na prowadzeniu samochodu osobowego w stanie nietrzeźwości, tj. o czyn z art. z art. 178a § 1 K.k.

Zdaniem organu okoliczności popełnienia przestępstwa przez skarżącego są oczywiste. Powyższy wniosek organ oparł na materiale dowodowym zgromadzonym na potrzeby postępowania karnego, na podstawie którego Prokurator Prokuratury Rejonowej w [...] sporządził wobec skarżącego akt oskarżenia o popełnienie czynu z art. 178a § 1 K.k., który [...] listopada 2015 r. przesłał do Sądu Rejonowego w [...]. Materiał dowodowy obejmuje m.in. zeznania bezpośrednich świadków zdarzenia Ł. S. i A. S., którzy najpierw zawiadomili dyżurnego KPP w [...] o nietrzeźwym kierującym samochodem marki [...] model [...] o nr rej [...], następnie cały czas za nim podążali i wskazali miejsce jego postoju przybyłym policjantom. W przeprowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w [...] eksperymencie procesowym na okoliczność ukształtowania terenu w miejscu zatrzymania skarżącego z uwzględnieniem możliwości obserwacji, A. S. jednoznacznie wskazała na skarżącego jako kierowcę samochodu. Po zatrzymaniu w tym samym dniu o godz. [...] i [...] pobrano dwukrotnie od niego krew do badań na zawartość alkoholu, w którym stwierdzono obecność we krwi alkoholu etylowego na poziomie 2,8 promila w pierwszej próbce i 2,7 promila w drugiej próbce. W oparciu o ww. materiał dowodowy organ nie uznał za wiarygodne tłumaczenie funkcjonariusza, który twierdził, że samochodem kierował jego brat K. K..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00