Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. II GSK 5054/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Ol 213/16 w sprawie ze skargi K.T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K.T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 14 lipca

2016 r., sygn. akt II SA/Ol 213/16 oddalił skargę K.T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił na wstępie stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych w lokalu D. przy ul. W. [...] w E. ustalono, iż urządzano w nim gry na automacie do gier o nawie Smart Box nr [...] należącym do skarżącego. W czasie podejmowania czynności w kontrolowanym lokalu ustała dostawa energii elektrycznej. Z tych względów eksperyment przez funkcjonariuszy nie został przeprowadzony na ww. urządzeniu. Urządzenie to zostało zatrzymane i zabezpieczone w charakterze dowodu rzeczowego. W sprawie opuszczono dowód z materiałów zgromadzonych w toku postępowania o przestępstwo skarbowe, tj. opinii biegłego sądowego Sądu Okręgowego w B. A.C. z badania tego urządzenia specjalizującego się w dziedzinie mechaniki technicznej, teorii maszyn i mechanizmów, ogólnej budowy i eksploatacji maszyn. We wnioskach ze swojej opinii biegły wskazał, że zatrzymane urządzenie najprawdopodobniej umożliwiało prowadzenie gier. Obecność akceptora banknotów świadczy o uzależnieniu usług urządzenia od wypłat. Dane znalezione na dysku są danymi gier. Organ podatkowy w postępowaniu karnym skarbowym dopuścił dowód z opinii biegłego sądowego Sądu Okręgowego w S. mgr inż. W.K. z zakresu informatyki z badania ujawnionego urządzenia. Z opinii biegłego sądowego Sądu Okręgowego w S. mgr inż. W.K. z dnia 30 września 2014 r. z oględzin automatu do gier Smart Box o nr [...] podobnego do zatrzymanego urządzenia nie tylko ze względu na cechy zewnętrzne, jak również ze względu na podobieństwo w działaniu wynika m.in., że badany automat jest urządzeniem elektronicznym symulującym gry na klasycznych automatach bębnowych i gry karciane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00