Wyrok NSA z dnia 12 września 2017 r., sygn. II GSK 1085/17
Z tych względów wysokość kary administracyjnej, aby mogła spełnić swoją rolę prewencyjną, nie może być zbyt niska, a wywodzona z Konstytucji RP zasada proporcjonalności nie może służyć za podstawę ochrony interesu wynikającego z naruszenia prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak po rozpoznaniu w dniu 12 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "M" Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2016 r. sygn. akt I Sa/Po 824/16 w sprawie ze skargi "M" Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. prostuje z urzędu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2016 r. sygn. akt I Sa/Po 824/16 w ten sposób, że w dwunastym wierszu od góry w miejsce słowa "P" wpisuje słowo "S".
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. akt I Sa/Po 824/16 oddalił skargę M. Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [..] lutego 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd I instancji przyjął następujący stan sprawy:
W dniu 5 lutego 2015 r., funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. przeprowadzili kontrolę w lokalu "...." mieszczącym się przy ul. [...]. We wskazanym lokalu działalność gospodarczą prowadziła S.G., a kontroli poddano znajdujący się w tym lokalu automat do urządzania gier [...]. Z treści umowy najmu powierzchni użytkowej z dnia 31 października 2014 r., nr 146 wynika, że jej przedmiotem było wynajęcie M. Sp. z o.o. w S. (dalej: spółka, skarżąca) powierzchni w objętym kontrolą lokalu, celem umieszczenia na niej urządzenia rozrywkowego.