Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. II GSK 1760/17
Prawo równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej obejmuje dostęp do leków. Niewątpliwie dostępność leku jest warunkowana zarówno możliwością faktycznego jego pozyskania, jak i odpłatnością za lek, uwzględniającą możliwości finansowe ubezpieczonego, ustalaną w ramach określania przez państwo zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych (w tym zasad refundacji leków, ustalania cen leków i kryteriów odpłatności za leki).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Andrzej Kisielewicz (spr.) sędzia NSA Gabriela Jyż sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 stycznia 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1829/16 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie wydania zgody na refundację leku oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 stycznia 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1829/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi małoletniego M. D. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zgody na refundację leku, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] maja 2016 r. nr [...].
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu [...] kwietnia 2016 r. małoletni M. D., reprezentowany przez L. D., złożył wniosek o wyrażenie zgody na refundację leku [...], saszetki a 250 mg, nazwa wytwórcy P. we wskazaniu: [...], w trybie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 345).