Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. II FSK 3487/16
Ustawodawca dodając z dniem 1 stycznia 2007 r. art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. nie miał intencji do uregulowania kwestii momentu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu poprzez odniesienie do zasad stosowanych w tym zakresie w rachunkowości. Koszt ustalany jest i oceniany na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., w odniesieniu do zgodnego z prawem okresu podatkowego, na podstawie art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p., nie zaś na podstawie przepisów o rachunkowości. Skoro tak, to należy uznać, że faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. Nie jest ona bowiem datą ujęcia kosztu, a jedynie datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA del. Marek Olejnik, Protokolant st. asystent sędziego Anna Świech, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Łd 549/16 w sprawie ze skargi "W." S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 lutego 2016 r. nr IBPB-1-2/4510-869/15/AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz "W." S.A. z siedzibą w W. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 24 sierpnia 2016 r., I SA/Łd 549/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę W[...] S.A. z/s w W. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 16 lutego 2016 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. W złożonym wniosku o udzielenie pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Wnioskodawca podał, że Spółka otrzymała zezwolenia na prowadzenie działalności w L. Specjalnej Strefie Ekonomicznej (dalej: "LSSE" lub "Strefa"). Działalność Spółki na terenie ŁSSE obejmuje działalność produkcyjną, handlową i usługową. Zgodnie z przyjętą przez Wnioskodawcę strategią planuje on się rozwijać m.in. poprzez przejęcia innych firm. W ramach powyższej strategii Spółka nabyła większościowy pakiet udziałów w spółce francuskiej, będącej wiodącym producentem naczep i przyczep do pojazdów ciężarowych na rynku francuskim. Wnioskodawca poniósł różnego rodzaju koszty związane z ww. transakcją, tj. m.in. na: doradztwo transakcyjne, prawne, podatkowe, księgowe i finansowe (w tym tzw. badania due dilligence, prace przy przygotowaniu umów); przeprowadzenie analizy opłacalności transakcji, potencjalnych źródeł synergii w następstwie przeprowadzanej transakcji, analizy rozwoju celu akwizycyjnego; ocenę możliwości prowadzenia procesów inwestycyjnych; doradztwo w zakresie oceny kondycji finansowej i operacyjnej celu inwestycji; sporządzenie szczegółowego modelu finansowego do wyceny; rekomendacje co do struktury transakcji, ceny nabycia i jej warunków; wsparcie przy przygotowaniu oferty wstępnej oraz oferty wiążącej; doradztwo i uczestnictwo w negocjacjach warunków transakcji; doradztwo w zakresie koordynacji procesu nabycia; delegacje (w tym podróże i zakwaterowanie), tłumaczenia, wyceny oraz analizy eksperckie; negocjacje warunków współpracy z akcjonariuszem mniejszościowym i załogą przejmowanego przedsiębiorstwa, w tym koszty przyjazdu Rady Pracowniczej i kadry zarządzającej nabywanej Spółki Francuskiej do Polski (dalej razem: "Koszty transakcyjne").