Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2018 r., sygn. II FSK 3640/17

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA del. Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 236/17 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w J. na interpretację indywidualną Burmistrza Gminy Rymanów z dnia 29 grudnia 2016 r. nr RF.3120.1.7.2016 w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w J. na rzecz Burmistrza Gminy Rymanów kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 1 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Rz 236/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. Sp. z o.o. w J. na interpretację indywidualną Burmistrza Gminy Rymanów z 29 grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji odwołał się przede wszystkim do treści wniosku strony o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od nieruchomości, tj. art. 1a ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 2 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 716 ze zm.; dalej: "u.p.o.l."). Wnioskodawca podał w nim między innymi, że jest właścicielem położonej na terenie gminy farmy wiatrowej składającej się z 13 elektrowni wiatrowych (turbin). Każda z turbin składa się z elementów budowlanych (fundamentu i wieży) oraz urządzenia technicznego (gondoli). Gondola jest ruchomą częścią turbiny, jest złożona z elementów techniczno-elektronicznych, wymienialnych, konstrukcyjnie wyodrębnionych od reszty turbiny. Wnioskodawca podkreślił, że w razie uszkodzenia gondoli, uniemożliwiającego jej funkcjonowanie, można ją wymienić na inną bez uszkodzenia pozostałych elementów konstrukcyjnych (tj. wieży i fundamentu). Poszczególne elementy turbiny zostały ujęte w ewidencji środków trwałych Spółki. Farma zawiera również infrastrukturę towarzyszącą w postaci: budynków rozdzielni, szaf sterowniczo-zabezpieczających, systemu SSiN, szafy pomiaru energii, szafy systemu CCTV, okablowania łączącego stację głównego punktu zasilania z siecią operatora oraz turbiną, dróg dojazdowych do każdej z turbin, a także innych elementów (monitoring, oświetlenie oraz ogrodzenie budynku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00