Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 18 października 2018 r., sygn. II FSK 3028/16

Brzmienie przywołanego art. 12 ust. 12 u.p.d.o.p. pozwala zastosować regulację wynikającą z art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p. do więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów. Literalne brzmienie tego przepisu nie ogranicza jego zastosowania do nabycia udziałów tylko od jednego wspólnika w ramach kilku transakcji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA (del.) Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 409/16 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2015 r. nr IBPB-1-2/4510-550/15/BD w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz G. sp. z o.o. z siedzibą w R. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Gl 409/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi G. Sp. z o.o. w R. (dalej: wnioskodawca) na interpretację Ministra Finansów z 4 grudnia 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, uchylił tę interpretację w zaskarżonej części.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przede wszystkim zrelacjonował treść wniosku o wydanie interpretacji. Wnioskodawca podał w nim, że posiada w Polsce siedzibę i zarząd oraz opodatkowuje tu całość swoich dochodów. W przyszłości otrzyma w formie aportu udziały (dalej: udziały) innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: spółka). W zamian za otrzymane udziały, przekaże podmiotom wnoszącym ten aport udziały własne (dalej: udziały własne). Powyższa transakcja będzie traktowana, jako tzw. wymiana udziałów, ponieważ wnioskodawca uzyska bezwzględną większość głosów w spółce. W ramach wymiany udziałów nie jest planowane dokonywanie żadnych dodatkowych rozliczeń gotówkowych. Wartość rynkowa udziałów zostanie w całości odniesiona na kapitał zakładowy wnioskodawcy i zostanie odzwierciedlona w wartości nominalnej przekazanych udziałów własnych. Wnioskodawca będzie na bieżąco weryfikować, czy prowadzona w takim kształcie działalność przynosi oczekiwane efekty gospodarcze. W przypadku niekorzystnych perspektyw - zostanie podjęta decyzja o wycofaniu wnioskodawcy ze spółki. Aby ten proces był możliwie neutralny dla bieżącej działalności spółki, prawdopodobne jest, że dojdzie do umorzenia udziałów posiadanych przez wnioskodawcę w spółce. Umorzenie udziałów nastąpiłoby na podstawie art. 199 w zw. z art. 200 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.; dalej: K.s.h.) w trybie umorzenia dobrowolnego, polegającego na nabyciu udziałów przez spółkę od wnioskodawcy, w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem. Otrzymane wynagrodzenie będzie stanowić dla wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00