Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. II FSK 2416/16
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Sławomir Presnarowicz, WSA del. Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 1056/15 w sprawie ze skargi G. S. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 29 maja 2015 r. nr IBPBI/1/4511-263/15/BK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji.
Wyrokiem z dnia 5 maja 2016 r., sygn. I SA/Gl 1056/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu sprawy ze skargi G. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 maja 2015 r., nr IBPBI/1/4511-263/15/BK, w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, uchylił zaskarżoną interpretację i orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że G. S. (dalej jako: "Skarżąca") wystąpiła o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym według stawki 19% dochodów uzyskiwanych przez nią z prowadzonej działalności gospodarczej. Skarżąca wskazała, że jest specjalistą chorób dziecięcych zatrudnioną na podstawie stosunku pracy na stanowisku starszego asystenta na oddziale niemowlęcym szpitala klinicznego. Do jej obowiązków należy: staranne prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów powierzonych jej opiece; prowadzenie badań fizykalnych; planowanie leczenia i diagnostyki pacjentów; uczestniczenie w obchodach oddziału niemowlęcego; udział w naradach lekarskich i zebraniach naukowych; zapisywanie leków w receptariuszach i przedstawianie ich do podpisu kierownikowi kliniki; udzielanie informacji o stanie zdrowia pacjentów; wykonywanie zabiegów koniecznych w leczeniu i diagnostyce; przestrzeganie zasad etyczno-deontologicznych i sanitarno-epidemiologicznych. Oprócz tego, Skarżąca prowadzi prywatną praktykę lekarską. W jej ramach uzyskuje przychody z tytułu: udzielania porad medycznych w gabinecie pediatrycznym, dyżurów w punkcie całodobowej opieki zdrowotnej, pracy w poradni podstawowej opieki zdrowotnej oraz dyżurów kontraktowych w tym samym szpitalu, w którym jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zajmuje się przyjmowaniem na różne odcinki kliniki pediatrii pacjentów skierowanych w trybie nagłym, zakładaniem dla nich historii choroby, zlecaniem badań laboratoryjnych i leczeniem w zależności od wyników badania fizykalnego. Pod nieobecność etatowego okulisty wykonuje także badania dna oka (posiada specjalizację z okulistyki). Pod opieką Skarżącej są pacjenci wszystkich odcinków kliniki, jest ona zobowiązana do interwencji w razie nagłego pogorszenia stanu ich zdrowia.