Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2018 r., sygn. II FSK 584/17

Sama zapłata określonej kwoty pieniężnej dokonana przez inny podmiot niż podatnik, tytułem uregulowania zobowiązania podatkowego tego podatnika nie powoduje powstania nadpłaty, o której mowa w art. 72 § 1 pkt 1 O.p. Nie stanowi bowiem nadpłaty w ujęciu Ordynacji podatkowej zrealizowanie świadczenia podatkowego w zastępstwie podmiotu zobowiązanego, gdyż nie pochodzi ono od podmiotu stosunku zobowiązaniowego w prawie podatkowym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 7 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Go 346/16 w sprawie ze skargi N. sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 12 sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2016r., sygn. akt I SA/Go 346/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę N. w K. sp. z o.o. (dalej: Spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. (dalej: Dyrektor lub organ odwoławczy) z dnia 12 sierpnia 2016r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009r.

Z przedstawionego przez WSA w Gorzowie Wielkopolskim stanu sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 30 grudnia 2015r. Spółka zwróciła się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Z. (dalej: organ pierwszej instancji) o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych oraz zwrot nadpłaty i odsetek wraz z ich oprocentowaniem. W motywach wniosku skarżąca wyjaśniła, że w dniu 13 kwietnia 2007 r. zawarto umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która miała działać pod firmą P. sp. z o.o. W dniu 11 lutego 2008r. zmianie uległa firma spółki, która jest aktualna na dzień złożenia wniosku. Spółka utworzyła własną jednostkę organizacyjną - zakład opieki zdrowotnej z siedzibą w K., który obecnie występuje pod nazwą Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "N. w K." (dalej: Zakład lub NZOZ). Nowoutworzonemu zakładowi nadany został statut. W statucie Spółkę, która utworzyła Zakład określano mianem "organu założycielskiego". Organem zarządzającym Zakładem jest Kierownik Zakładu. Wykonuje on swoje obowiązki i zadania przy pomocy: Zastępcy Kierownika ds. Lecznictwa, Głównego Księgowego, Naczelnej Pielęgniarki, kierowników komórek organizacyjnych. Do kompetencji Kierownika należy wykonywanie wszystkich zadań w zakresie zarządzania Zakładem, niezastrzeżonych statutem i innymi przepisami dotyczącymi zakładów opieki zdrowotnej. Kierownik reprezentuje Zakład na zewnątrz oraz jest pracodawcą dla wszystkich pracowników Zakładu. Obowiązki Kierownika Zakładu określono w § 18 statutu (należą do nich m.in. organizowanie pracy Zakładu, należyta gospodarka i dysponowanie mieniem Zakładu). W utworzonym Zakładzie działają jednostki organizacyjne: szpital, dział diagnostyki medycznej, bank krwi, apteka zakładowa, dział rehabilitacji dziennej, dział pomocy doraźnej, dwie poradnie specjalistyczne. Zakład decyzją Wojewody [...] został wpisany do Rejestru zakładów opieki zdrowotnej. Następnie Spółka stwierdziła, że niepubliczny zakład opieki zdrowotnej jest jednostką odrębną w stosunku do tworzącego go i utrzymującego podmiotu. Wskazała na orzecznictwo NSA, z którego wynika, że zakłady opieki zdrowotnej nie tylko mogą, ale wręcz muszą samodzielnie występować w obrocie prawnym, a nie jedynie jako część innej jednostki organizacyjnej, która utworzyła zakład. Zakład taki, utworzony przez osobę prawną, posiadający zdolność prawną, odrębną strukturę organizacyjną, odrębny przedmiot działania oraz majątek jest jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm. - dalej: u.p.d.o.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00