Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 727/16

Nie można za pomocą wniosku o stwierdzenie nadpłaty liczyć na otwarcie drogi do ponownego merytorycznego rozpoznania sprawy podatkowej zakończonej już decyzją ostateczną.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1055/15 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w G.) z dnia 27 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 12 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1055/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A. P. (dalej: skarżący, podatnik) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 27 kwietnia 2015 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za październik 2007 r. oraz lipiec i grudzień 2008 r.

Podstawą powyższego rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny:

1.2. W dniu 31 grudnia 2013 r. do Urzędu Skarbowego w K. wpłynął wniosek podatnika o stwierdzenie nadpłaty i o umorzenie postępowań egzekucyjnych. W ww. wniosku strona wskazała, że nigdy nie doręczono jej prawidłowo 7 postanowień o wszczęciu postępowań podatkowych z dnia 10 maja 2012 r. (m.in. w zakresie podatku od towarów i usług za okres: XII 2006 r., I-XII 2007 r., I-XII 2008 r., zawiadomienia z dnia 31 maja 2012 r. o możliwości zapoznania się z aktami sprawy oraz decyzji wydanych w jej sprawach. Podatnik stwierdził, że wszystkie przesyłki pocztowe nadawane w formie listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, adresowane na jego adres, tj. ul. [...], były doręczane jego matce, T. P., bądź w miejscu jej zamieszkania (ul. [...]), bądź w miejscu jej pracy w sklepie [...]. Podatnik wskazał, że jego matka nigdy nie zamieszkiwała pod jego adresem, nie była więc jego domownikiem, w związku z czym doręczenie jej pism na niego adresowanych stanowiło naruszenie wszelkich zasad doręczeń pism w postępowaniu podatkowym. Wobec nieprawidłowego doręczenia postanowienia o wszczęciu postępowań podatkowych oraz decyzji kończących postępowanie nienależnie pobrano kwoty podatków, odsetek i kosztów egzekucyjnych. Ponadto podatnik zarzucił organowi naruszenie przepisu art. 33 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. tj. z 2012 r., poz. 1015 ze zm.) poprzez nieistnienie obowiązku i niedopuszczalność egzekucji administracyjnej, uzasadniające - jego zdaniem - umorzenie postępowań egzekucyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00