Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1142/16

Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Monika Osial, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 175/15 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do maja oraz od lipca do grudnia 2008 r.

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od J. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z 10 marca 2016 r., w sprawie III SA/Wa 175/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 7 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do maja oraz od lipca do grudnia 2008 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z 30 października 2013 r., którą określono Skarżącemu za ww. miesiące odpowiednio: zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług, nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz do zwrotu na rachunek bankowy.

Dyrektor Izby Skarbowej podzielił stanowisko organu I instancji co do tego, że Skarżący w sposób nieuprawniony rozliczył podatek naliczony wykazany w fakturach VAT wystawionych przez P. Sp. z o.o., B. Sp. z o.o. oraz R. Sp. z o.o. W wyniku postępowania kontrolnego organ I instancji ustalił bowiem, że faktury, na których jako wystawca widnieje spółka B. zostały wystawione przez podmiot nieuprawniony i nie dokumentują transakcji handlowych zrealizowanych przez tę spółkę. W odniesieniu do faktur wystawionych przez spółki P. i R., organ przyjął, że potwierdzają one usługi, które w rzeczywistości nie zostały wykonane przez ww. podmioty, ale osoby zatrudnione i opłacone przez Skarżącego, także w ramach prowadzonej przez niego działalności pod nazwą PPHU B. W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w W. podzielił ocenę Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W., że opisane wyżej faktury - wobec treści art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.) - nie mogły stanowić dla Skarżącego podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich wykazany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00