Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2018 r., sygn. II FSK 3907/17
1. W konstrukcji spółki komandytowej nie występuje powiązany z osobą komandytariusza element kapitałowy w postaci udziału, który może być swobodnie zbywany. Suma komandytowa nie stanowi bowiem żadnej wartości wnoszonej do spółki, lecz wyznacza jedynie granice możliwości sięgnięcia do majątku osobistego komandytariusza i jest pojęciem odmiennym od wkładu do spółki. To, że komandytariusz odpowiada za długi spółki w ograniczony sposób, stanowi spełnienie tylko jednego z warunków przewidzianych w art. 2 ust. 1 lit. c) Dyrektywy Rady 2008/7/WE dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.
2. Spółka komandytowa nie stanowi spółki kapitałowej w rozumieniu Dyrektywy 2008/7/WE, lecz posiada status spółki osobowej dla celów nakładania podatku od gromadzenia kapitału.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Lubiński Sędzia NSA Jerzy Płusa Sędzia del. WSA Paweł Dąbek (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 29 sierpnia 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 389/17 w sprawie ze skargi T. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 21 kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2017r., sygn. akt I SA/Rz 389/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę T. Sp. z o.o. sp.k. w R. (dalej: Spółka lub strona skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. (dalej: Dyrektor lub organ odwoławczy) z dnia 21 kwietnia 2017r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych.