Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 490/16
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Marzena Łozowska (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1089/15 w sprawie ze skargi P. sp. z o. o. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
UZSADNIENIE
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1.Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 3.12.2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1089/15, uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważniania Ministra Finansów dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnej kwocie wynikającej z faktur dokumentujących wydatki związane z pojazdami samochodowymi.
1.2. Sąd I instancji wskazał, że z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynikało, że P. sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej jako: skarżąca, Spółka) jest czynnym podatnikiem w podatku od towarów i usług, prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług z zakresu obsługi gospodarstw rolnych obejmującą zarówno uprawę pól, jak również szeroko pojęte wsparcie organizacyjne, administracyjne oraz księgowe gospodarstw rolnych. Specyfika działalności Spółki wymaga zapewnienia odpowiedniego zaplecza personalnego na terenie poszczególnych gospodarstw w województwach warmińsko-mazurskim, lubuskim czy zachodniopomorskim. Spółka wykonuje czynności za pośrednictwem pracowników na bieżąco koordynujących, kontrolujących i nadzorujących wykonywane prace polowe. W razie potrzeby pracownicy zapewniają konieczne naprawy maszyn, urządzeń i sprzętów gospodarskich w trakcie prac polowych. Zarówno kierownicy gospodarstw, agronomowie, jak i mechanicy wykonują prace w lokalnych biurach, oddziałach, w miejscu swojego zamieszkania oraz w terenie, tj. na polach i w gospodarstwach rolnych. Ponadto, zadania wykonywane są przez pracowników w godzinach pracy, ale również w godzinach nocnych, w dni robocze oraz wolne od pracy. Dla celów związanych z wykonywaniem powierzonych pracownikom zadań, korzystają oni z pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (np. terenowe typu pick-up z dwoma rzędami siedzeń, samochodów wyposażonych w tzw. "warsztaty"), które: - nie mieszczą się w zakresie art. 86 a ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.- dalej jako: u.p.t.u.), tj. nie są konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą; - nie mieszczą się w zakresie art. 86a ust. 4 pkt 2 u.p.t.u. tj. generalnie konstrukcja pojazdów nie wyklucza ich użycia do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą; - nie są pojazdami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, np. nie są to pojazdy pogrzebowe czy bankowozy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right