Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 marca 2018 r., sygn. I FSK 790/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 232/15 w sprawie ze skargi P. [...]S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 września 2014 r., nr IPPP1/443-747/14-4/MPe w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od P. [...] S.A. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami:

1.1. Skarga kasacyjna Ministra Finansów dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 listopada 2015 r., w którym, na podstawie art. 146 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: ustawa p.p.s.a) Sąd uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że P. [...] S.A. z siedzibą w W. (dalej: Spółka/skarżąca) we wniosku o interpretację wskazała, że jako spółka prawa handlowego z siedzibą w Polsce jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność w zakresie produkcji, sprzedaży i dystrybucji mydeł, detergentów, wyrobów toaletowych i chemii gospodarczej na terenie Polski i za granicą. W ramach tej działalności zajmuje się również odpłatnym udostępnianiem pojazdów samochodowych na rzecz pracowników oraz ewentualnie podmiotów trzecich, zainteresowanych takimi usługami (ten profil działalności Spółki zarejestrowany został jako przedmiot działalności w KRS). Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony: zarówno osobowe, jak i z homologacją ciężarową NI. Obecnie, wszystkie samochody, którymi dysponuje Spółka użytkowane są przez nią na podstawie umów leasingu (względnie, najmu lub dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze). W przyszłości będzie zawierać kolejne umowy leasingu samochodów, może również nabywać pojazdy samochodowe na własność. Flotę Spółki można podzielić na: i) samochody wykorzystywane przez pracowników działu sprzedaży (szczególnie przedstawicieli handlowych) oraz ii) samochody wykorzystywane przez pracowników pozostałych działów. Pytanie we wniosku dotyczy jedynie samochodów wykorzystywanych przez pracowników działu sprzedaży, które przypisane są do konkretnych pracowników (Samochody Firmowe).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00