Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. II FSK 223/16
Nawet jeśli sprzedawca i kupujący unieważnią akt notarialny, ponieważ zbywca podpisał wcześniej z kimś innym przedwstępną umowę sprzedaży, podatek pozostanie w budżecie.
Gazeta Prawna nr 35/2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Bogusław Wolas, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 października 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 800/15 w sprawie ze skargi E.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 3 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E.C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 13 października 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 800/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę E.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 3 marca 2015 r. w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Stan sprawy sąd administracyjny pierwszej instancji przedstawił następująco:
Pismem z 13 stycznia 2014 r. Skarżący wystąpił o zwrot zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych z powodu unieważnienia aktu notarialnego w związku z rozwiązaniem umowy sprzedaży (aktem notarialnym z dnia 30 grudnia 2013 r. Rep. A nr [...]). Podatnik wskazał, iż pełnomocnik sprzedającego działał pod wpływem błędu, gdyż zawierając wyżej opisaną umowę sprzedaży nie wiedział, że mocodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości z innym kontrahentem. W związku z tym zaszła sytuacja, o jakiej mowa w art. 84 Kodeksu cywilnego, gdyż nieruchomość jest obciążona prawem osoby trzeciej.