Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2017 r., sygn. I OSK 2263/15

Termin "pozbawienie praw do nieruchomości" oznacza każde działanie władcze przynoszące skutek w postaci odebrania praw do nieruchomości podmiotom, którym one przysługiwały, a nie tylko takie działania, jakie w ustawie o gospodarce nieruchomościami zostały zakwalifikowane do kategorii wywłaszczania, ewentualnie określone jako ograniczanie praw do nieruchomości lub jako ograniczanie sposobu korzystania z nieruchomości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Łd 11/15 w sprawie ze skargi E. O. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania o ustalenie i wypłatę odszkodowania za nieruchomość 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] i decyzję Prezydenta Miasta Ł. z [...] lutego 2014 r. nr [...]; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz E. O. kwotę 837 zł (osiemset trzydzieści siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 8 maja 2015 roku sygn. akt II SA/Łd 11/15 oddalił skargę E. O. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania o ustalenie i wypłatę odszkodowania za nieruchomość.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Prezydent Miasta Ł., wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej decyzją z dnia [...] lutego 2014 roku na podstawie art. 104, 105 § 1 i art. 107 § 1 i § 3 k.p.a. umorzył postępowanie w sprawie ustalenia i wypłaty odszkodowania na rzecz J. J. za nieruchomość położoną w R. P. przy ul. K. [...] i ul. O. [...]. W uzasadnieniu wskazał, że wnioskiem z dnia 31 października 2013 r. J. J. wystąpiła o ustalenie i wypłatę odszkodowania z tytułu wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa części nieruchomości położonej w R. P. przy ul. K. [...] i ul. O. [...] o pow. 1695 m². Podniosła, że ówczesna właścicielka nieruchomości - M. R. H. (matka wnioskodawczyni) nie miała swobodnej woli w zakresie jej bezpłatnego przeniesienia na własność Skarbu Państwa, nigdy też nie otrzymała odszkodowania za jej wywłaszczenie. Organ I instancji ustalił, że w przedmiotowej sprawie orzeczeniem Prezydium Rady Narodowej [...] z dnia [...] stycznia 1952 r. wydanym na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o podziale nieruchomości na obszarach miast i niektórych osiedli (Dz. U z 1948 r. Nr 35 poz. 240) zatwierdzono podział nieruchomości o pow. 1,1963 ha, stanowiącej własność M. R. H., położonej "przy ul. K. nr [...] i ul. O. nr [...]". Wykonując zobowiązanie wynikające z art. 13 ust. 1 tej ustawy oraz z przywołanego orzeczenia o podziale nieruchomości z dnia [...] stycznia 1952 r., aktem notarialnym Nr [...] z dnia [...] marca 1952 r. M. R. H. przekazała bezpłatnie na rzecz Skarbu Państwa część nieruchomości objętej podziałem o pow. 0,1695 ha, z przeznaczeniem pod ulicę. Przejęcie prawa własności do części nieruchomości nastąpiło nieodpłatnie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie sporządzenia aktu przekazania. Organ I instancji uznał, że ze względu na tryb i podstawę przejęcia do nieruchomości będącej przedmiotem wniosku nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 roku, Nr 102, poz. 651 ze zm., dalej: u.g.n.) dotyczące odszkodowania. Organ powołał się na treść art. 129 ust. 5 pkt 3 u.g.n., który to według niego przepis nie przewiduje możliwości ustalenia odszkodowania jeżeli nie było one nigdy należne, tj. kiedy przejęcie nieruchomości następowało na podstawie prawnej przewidującej wprost brak odpłatności takiego przejęcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00