Wyrok NSA z dnia 16 maja 2017 r., sygn. II OSK 2293/15
Podstawą do przyznania zdolności prawnej, a zdolności do nabywania uprawnień lub obowiązków, zgodnie z art. 30 kodeksu postępowania administracyjnego, są przepisy kodeksu cywilnego. Przyznanie zdolności prawnej jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną wymaga regulacji ustawowej, a w razie braku takiej szczególnej regulacji nie ma podstaw do jej wyprowadzenia. Zarówno w regulacji uchylonej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, jak i obowiązującej ustawie o działalności leczniczej, działalności leczniczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, spółce cywilnej nie przyznano zdolności prawnej. Konsekwencją jest zastosowanie art. 860 §1 Kodeksu cywilnego. W komentarzu do art. 860 Kodeksu cywilnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak /spr./ sędzia del. WSA Paweł Groński Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 czerwca 2015 r. sygn. akt VII SA/Wa 2565/14 w sprawie ze skargi O. S. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 10 czerwca 2015r. sygn. akt VII SA/Wa 2565/14, po rozpoznaniu sprawy ze skargi O. S. na decyzję Ministra Zdrowia z [...] sierpnia 2014r. nr [...] w przedmiocie wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, uchylił zaskarżoną decyzję.