Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. II OSK 1666/15

Zauważyć należy, że pojęcie miejsca zamieszkania nie jest tożsame z pojęciem miejsca aktualnego pobytu i miejscem zamierzonego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jakie należy podać we wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Wprawdzie w ujęciu cywilistycznym pojęcie pobytu oznacza fizyczne przebywanie w danym miejscu bez ustalenia zamiaru stałego pobytu, to jednak w okolicznościach niniejszej sprawy przywołanych wyżej pojęć nie można interpretować w zupełnym oderwaniu od elementu woli.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant asystent sędziego Małgorzata Mańkowska po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lutego 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 5/15 w sprawie ze skargi T. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 1. oddala skargę kasacyjną. 2. zasądza od T. G. na rzecz Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 lutego 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 5/15 oddalił skargę T. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu 17 maja 2012 r. T. G. wystąpiła do Wojewody Łódzkiego z wnioskiem o udzielenie jej mężowi E. G. (obywatelowi [...]) zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00