Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. II GSK 3051/15

Aplikacje prawnicze

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 247/15 w sprawie ze skargi A. H. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. H. na rzecz Ministra Sprawiedliwości kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 247/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. H. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2014 r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości w O. w sprawie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską, uchwałą z dnia [...] września 2014 r. ustaliła negatywny wynik A. H. z egzaminu wstępnego. Komisja ustaliła, że zdająca uzyskała z testu 99 punktów na minimum wymaganych 100.

W odwołaniu od uchwały zdająca zakwestionowała pytanie nr 44:

Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. Minister Sprawiedliwości utrzymał zaskarżoną uchwałę w mocy. Zdaniem organu wskazana w kluczu odpowiedzi prawidłowa odpowiedź "c" tworzyła z pytaniem zdanie prawdziwe, co wynika z art. 693 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 121; dalej: kc), zaś pytanie zostało sformułowane precyzyjnie i jasno, a jego przedmiot nie budził wątpliwości. Dzierżawa, będąc umową dwustronnie zobowiązująca, konsensualną, wzajemną i odpłatną, jako jej cechę istotną wskazuje odpłatność. Nie można więc czynszu zastąpić innym świadczeniem. Czynsz zaś może zostać ustalony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. W związku z tym organ stwierdził, że odpowiedzi "a" i "b" były oczywiście nieprawidłowe. Czynsz nie musi zostać zastrzeżony wyłącznie w pieniądzach (odpowiedź "a"), a strony nie mogą umówić się inaczej niż na określenie w umowie czynszu (odpowiedź "b"). Z kolei określenie bezczynszowa dzierżawa (art. 708 kc) nie dotyczy dzierżawy, lecz odrębnego stosunku prawnego, który nie może być utożsamiany z dzierżawą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00