Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 września 2017 r., sygn. II FSK 2292/15

Ulgi podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA (del.) Katarzyna Wolna-Kubicka, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1183/14 w sprawie ze skargi E. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 16 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1183/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn.

I.2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 31 lipca 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. odmówił Skarżącej umorzenia zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku. We wniosku Skarżąca wskazywała, że jest osobą samotną. Po 30 latach pracy jako księgowa ze względu na ciężką chorobę kości (osteoporozę) zmuszona była przejść na emeryturę. Ostatnie dziesięć lat życia Skarżącej to pasmo osobistej tragedii, która spowodowała utratę całego majątku i dorobku. Skarżąca wyjaśniła, że z większości oszczędności i środków ze sprzedaży własnego mieszkania wybudowała córce dom, w którym miała mieszkać do śmierci. Córka wyrzuciła Skarżącą z domu pozbawiając wszystkich rzeczy osobistych i oskarżając przed sądem o napaść. Przez trzy lata Skarżąca nocowała w biurze kuzyna na materacu. Stres, niedożywienie, brak podstawowych posiłków odbiły się na zdrowiu Skarżącej. Skarżąca straciła 43 % kości i obecnie jest pod stałą kontrolą lekarza. Dodatkowo leczy się na chorobę wrzodową żołądka, reumatyzm, utratę wzroku, brak uzębienia oraz polipy nosa, które wywołują stany zapalne dróg oddechowych. Skarżąca mieszka w kupionym w 2009 r. na kredyt mieszkaniu, utrzymuje się z emerytury w wysokości 1257 zł, z której po opłaceniu czynszu, prądu, leków oraz raty kredytu pozostaje 159 zł. Skarżącej pomaga 87-letni ojciec oraz druga córka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00