Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. I FSK 1987/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 czerwca 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 616/15 w sprawie ze skargi K. Spółka z o. o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od K. Spółka z o. o. z siedzibą w R. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I FSK 1987/15

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 616/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi K. Spółki z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

Sąd pierwszej instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że we wniosku o udzielenie interpretacji Spółka wskazała, że prowadzi działalność polegającą na realizacji inwestycji budowlanych w zakresie budynków wielorodzinnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza pomocniczo zajmować się wynajmowaniem swoich samochodów, stanowiących środki trwałe. Spółka podniosła, że niniejszy wniosek dotyczy pojazdów samochodowych określonych w art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej - u.p.t.u.), z wyłączeniem pojazdów samochodowych określonych w art. 86a ust. 4 pkt 2 u.p.t.u. Spółka wskazała, że samochody te będzie w przeważającym stopniu wykorzystywać do transportu własnych pracowników i towarów w celu realizacji zadań stanowiących działalność podstawową. Będzie prowadziła ewidencję przebiegu pojazdu tych samochodów określoną w art. 86a ust. 7 u.p.t.u. Ponadto, pojazdy te będą wynajmowane innym podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej (w tym własnym pracownikom), za opłatę obliczoną przy uwzględnieniu stawki "kilometrówki", ustalonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 r., Nr 27 poz. 271). Spółka podniosła, że ustaliła zasady wykorzystywania pojazdów samochodowych, o których mowa we wniosku, wykluczające ich użycie do celów prywatnych. Zostały one określone w regulaminie użytkowania tych pojazdów. Każda osoba, prowadząca taki pojazd, będzie miała obowiązek dokonywania wpisów w ewidencji przebiegu pojazdu, określonej w art. 86a ust. 7 u.p.t.u., przy czym w przypadku gdy pojazd samochodowy będzie udostępniany osobie, niebędącej pracownikiem wnioskodawcy, wpis będzie dokonywany przez osobę, która będzie udostępniać pojazd. Spółka zawiera ze współpracującymi z nim osobami (w tym pracownikami), chcącymi użytkować pojazdy, odrębne umowy najmu, na podstawie których osoby te za wynagrodzeniem płaconym wnioskodawcy mogą wykorzystywać te pojazdy także do celów prywatnych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą wnioskodawcy, w szczególności w celu dojazdu do pracy i z pracy oraz w weekendy. Z tytułu korzystania z pojazdów w celach prywatnych wnioskodawca na podstawie zawartej przez strony umowy najmu, wystawia osobom korzystającym z jego pojazdów faktury VAT w których uwzględnia się ilość kilometrów przejechanych prywatnie, według ewidencji prowadzonej przez najemcę, według stawki, o której mowa wyżej. Całkowity koszt zużycia paliwa będzie pokrywany przez Spółkę i będzie wkalkulowany w cenę wynajmu samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00