Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2017 r., sygn. I FSK 217/17

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 847/16 w sprawie ze skargi M. N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 marca 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. N. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Skarga kasacyjna i odpowiedź na skargę kasacyjną

1.1. M. N. (dalej: Skarżący) skargą kasacyjną nadaną w dniu 23 stycznia 2017 r. zaskarżył w całości wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 847/16. Wyrokiem tym Sąd oddalił jego skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 marca 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

1.2. Zaskarżona interpretacja dotyczyła ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT czynności egzekucyjnych, za które komornik sądowy pobiera opłaty egzekucyjne. Problem podatkowy sprowadzał się do tego, czy podatek VAT należny od tych czynności komornik powinien doliczać do wysokości pobieranych opłat stosunkowych (liczenie metodą "od sta"), czy jednak przyjąć, że ów podatek tkwi już w wysokości tych opłat (liczenie metodą "w stu"). Według Skarżącego właściwe powinno być stosowanie metody "od sta", natomiast Minister Finansów stanowisko takie uznał za nieprawidłowe, przyjmując konieczność liczenia metodą "w stu" i ten pogląd zaaprobował Sąd pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00