Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2017 r., sygn. II FSK 1261/15

W świetle art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Paweł Kowalski, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 września 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 212/14 w sprawie ze skarg B. N. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z dnia 14 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2012-2013 oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 września 2014 r., sygn. akt I SA/Rz 212/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi B. N. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z 14 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. i nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r.

I.2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że zaskarżonymi decyzjami z 14 listopada 2013 r. SKO - po rozpatrzeniu odwołania B. N. i J. K., wspólników spółki cywilnej - utrzymało w mocy decyzje Prezydenta Miasta P. z 24 maja 2013 r. i 7 czerwca 2013 r. w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 r. i 2013 r. Organy ustaliły, że przedmiotem opodatkowania był lokal użytkowy położony w P. przy ul. [...] wynajmowany przez podatników. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 95, poz. 613 ze zm.; dalej u.p.o.l.) organy wskazały, że na najemcach wszystkich lokali niemieszkalnych, będących własnością jednostki samorządu terytorialnego (w tym przypadku Gminy Miasta P.) ciąży obowiązek podatkowy. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie osób fizycznych wynajmujących lokale mieszkalne, niestanowiące odrębnych nieruchomości. Brak zaś w umowie najmu informacji o obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości nie ma wpływu na obowiązek podatkowy. Przepisy regulujące obowiązek podatkowy mają bowiem charakter powszechnie obowiązujący i nie mogą być modyfikowane przez postanowienia umowne. Zdaniem SKO generalna zasada, zgodnie z którą podatek od nieruchomości obciąża jej właściciela, nie ma zastosowania do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, gdyż w takim przypadku podatnikiem jest zawsze podmiot władający nimi (posiadacz), nawet wtedy, gdy jego władanie nie jest oparte na tytule prawnym. SKO powołało się na przepisy Prawa budowlanego w odniesieniu do pojęcia "obiekt budowlany" i wskazało, że wynajmowany lokal użytkowy stanowi część budynku, która także podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00