Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2017 r., sygn. I FSK 884/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 19 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Ol 910/14 w sprawie ze skargi P. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O.) z dnia 23 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 23 października 2014 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. na rzecz P. A. kwotę 5105 (pięć tysięcy sto pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę P. A. (skarżącego) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 23 października 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011 roku.

1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że decyzją z 2 czerwca 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O., utrzymaną w mocy zaskarżoną decyzją, określił skarżącemu nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące roku 2011. Podstawę decyzji stanowiły ustalenia organu, że podatnik zajmujący się sprzedażą detaliczną artykułów gospodarstwa domowego, rozliczył VAT z faktur wystawionych przez PPH E. inż. R.S., podczas gdy faktury te nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji. Podstawą prawną rozstrzygnięcia w tym zakresie był art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U nr 54, poz.535 ze zm. dalej: ustawa o VAT). Nadto ustalono, że w badanym okresie skarżący nie wykazał do opodatkowania przekazania towarów w ramach promocji sprzedaży, zgodnie z trzema fakturami wewnętrznymi. Organ ustalił, że przekazanie ww. towarów osobom, u których miała miejsce prezentacja, bądź które zakupiły odkurzacz, następowało w zamian za świadczoną przez nich usługę polegającą na wskazaniu danych kilku osób wraz z numerami telefonów i zaakceptowaniu przez nie przeprowadzenia prezentacji sprzętu oferowanego przez podatnika. W związku z tym dostawa tych towarów miała charakter odpłatny, była związana bezpośrednio z funkcjonowaniem firmy, a zatem podlegała opodatkowaniu VAT, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00