Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. II FSK 330/17

Art. 6i ust. 1 u.p.c.g. określa, kiedy powstaje obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obowiązek ten wiąże się ze stanem zamieszkania i dotyczy całej nieruchomości, a zatem i złożenie deklaracji odnosi się do tak ujętego przedmiotu. Trzeba się zgodzić ze stanowiskiem, że użyta w przepisie liczba pojedyncza świadczyć może o konieczności zachowania proporcji jedna nieruchomość – jedna deklaracja.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maciej Kurasz, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. [...] z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 października 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 636/16 w sprawie ze skargi K. [...] z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta Bielska-Białej z dnia 3 lutego 2016 r. nr GO.3135.1.80.2015.MS w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. [...] z siedzibą w B. na rzecz Prezydenta Miasta Bielska-Białej kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 19 października 2016 r., sygn. akt I SA/Gl 636/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę K. Spółdzielni Mieszkaniowej w B. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta Bielsko-Biała z 3 lutego 2016 r. nr GO.3135.1.80.2015.MS, w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

I.2. We wniosku o wydanie interpretacji Spółdzielnia podała, że posiada w zasobach szereg nieruchomości wielolokalowych, składających się z części wysokich i niskich, z których każda ma po kilka klatek. W tej sytuacji dla mieszkańców nie jest ani wygodne, ani obiektywnie możliwe do zrealizowania, zorganizowanie jednego punktu gromadzenia odpadów dla całej nieruchomości. Każdy budynek jest podzielony na części (klatki), z których każda posiada własny punkt lokalizacji pojemników, w których są składowane odpady wyłącznie przez mieszkańców lokali, zamieszkujących daną część nieruchomości (klatkę). Jest to również duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy punkt odpadów mają zlokalizowany blisko swojej klatki. Mała społeczność jak w przypadku mieszkańców każdej klatki z osobna jest bardziej zorganizowana i potrafi porozumieć się co do przestrzegania zasad składowania odpadów. Jeśli zatem z pięciu, tylko trzy klatki przestrzegają zasad segregacji odpadów, to karanie wszystkich mieszkańców nieruchomości byłoby krzywdzące dla tej części, która prawidłowo wypełnia obowiązki segregacji odpadów. Podzielenie nieruchomości na klatki i przypisanie do każdej z nich osobnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi umożliwi premiowanie selektywnej zbiórki odpadów lub karanie jej braku ze ścisłym przypisaniem do tej części nieruchomości, której dotyczy zbiórka. Spółdzielnia zadała pytanie: czy może składać odrębne deklaracje DGO-1 o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do każdej klatki znajdującej się w nieruchomości wielolokalowej, zamiast jednej deklaracji na całą nieruchomość? Przedstawiając własne stanowisko podała, że może składać kilka deklaracji w odniesieniu do tej samej nieruchomości, każda co do innej klatki, bowiem ograniczenie takie nie wynika z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 ze zm.; dalej u.c.p.g.) czy też z § 1 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bielska-Białej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00