Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2016 r., sygn. I SA/Gl 636/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r. sprawy ze skargi A w B. na interpretację Prezydenta Miasta B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Pełnomocnik A w B. wniósł skargę na indywidualną interpretację Prezydenta Miasta B. z dnia [...] r. w przedmiocie składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości wielolokalowej.

2. Zaskarżona interpretacja została wydana na gruncie następującego stanu sprawy.

2.1. We wniosku o wydanie interpretacji Spółdzielnia podała, że posiada w zasobach szereg nieruchomości wielolokalowych, składających się z części wysokich i niskich, z których każda ma po kilka klatek. W tej sytuacji dla mieszkańców nie jest ani wygodne, ani obiektywnie możliwe do zrealizowania, zorganizowanie jednego punktu gromadzenia odpadów dla całej nieruchomości. Każdy budynek jest podzielony na części (klatki), z których każda posiada własny punkt lokalizacji pojemników, w których są składowane odpady wyłącznie przez mieszkańców lokali, zamieszkujących daną część nieruchomości (klatkę). Jest to również duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy punkt odpadów mają zlokalizowany blisko swojej klatki. Mała społeczność jak w przypadku mieszkańców każdej klatki z osobna jest bardziej zorganizowana i potrafi porozumieć się co do przestrzegania zasad składowania odpadów. Jeśli zatem z pięciu, tylko trzy klatki przestrzegają zasad segregacji odpadów, to karanie wszystkich mieszkańców nieruchomości byłoby krzywdzące dla tej części, która prawidłowo wypełnia obowiązki segregacji odpadów. Podzielenie nieruchomości na klatki i przypisanie do każdej z nich osobnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi umożliwi premiowanie selektywnej zbiórki odpadów lub karanie jej braku ze ścisłym przypisaniem do tej części nieruchomości, której dotyczy zbiórka.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00