Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2017 r., sygn. II FSK 948/15

Ustanowionym w art. 21 ust. 1 pkt 50 u.p.d.o.f. zwolnieniem podatkowym nie są objęte przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów do spółki, przekraczające wysokość wniesionych do niej wkładów. Innymi słowy, zwolnieniem tym nie jest więc objęty wzrost wartości przypadającej na wspólnika części majątku spółki, ponad wartość wniesionego wkładu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia del. WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Aleksandra Kramek, po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 października 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 736/14 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 26 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie na rzecz B. S. kwotę 25 289 (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy dwieście osiemdziesiąt dziewięć) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 października 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 736/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę B.S. (dalej jako "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 26 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r.

Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Skarżący oraz D.S. w dniu 22 sierpnia 2002 r. zawarli umowę spółki jawnej, na mocy której powstał podmiot o nazwie F.H.U. E. sp. j. z siedzibą w R. (dalej jako "sp. j."). Stosownie do § 12 i 13 ww. umowy wspólnicy postanowili, że będą partycypować w zyskach i stratach założonej sp. j. w stosunku po 50% każdy. Umowa nie zawierała postanowień dotyczących sposobu podziału majątku sp. j. po jej likwidacji. Zgodnie z § 6 umowy, w dniu jej zawiązania wspólnicy wnieśli wkłady pieniężne po 10 000 zł każdy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00