Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1526/15
Uczelni nie przysługuje ze względu na treść art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do badań przemysłowych lub prac rozwojowych w ramach umowy konsorcjum, skoro zakupy te nie służyły czynnościom opodatkowanym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 246/15 w sprawie ze skargi U. M. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi
1.1 Zaskarżonym wyrokiem z 28 kwietnia 2015 r., I SA/Wr 246/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił - na skutek skargi Uniwersytetu A. w W. - interpretację indywidualną Ministra Finansów z 28 października 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, stosownie do art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej powoływanej jako "P.p.s.a.".
1.2. Jak wywiedziono w motywach orzeczenia, w stanie faktycznym sprawy Uniwersytet A. otrzymał dofinansowanie ze środków EFRR od instytucji pośredniczącej B., zgodnie z umową dotyczącą realizacji projektu pt. "Opracowanie procesu i przygotowanie do wdrożenia syntezy wraz z oceną właściwości wybranych substancji farmaceutycznych - PROAPI". Projekt ten ma być przeprowadzony w ramach działania konsorcjum uczelni z C. sp. z o.o. Powołując się na postanowienia umowy na dofinansowanie tego projektu wnioskodawca wyjaśnił, że jedynym uprawnionym podmiotem do otrzymania dofinansowania jest uczelnia. Uczelnia zachowa prawa do publikowania wyników projektu w zakresie w jakim pochodzą one z prowadzonych przez nią badań oraz do wykorzystania nowej wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu. Konsorcjant biznesowy wnosi wkład finansowy do tego projektu w wysokości odpowiadającej co najmniej różnicy pomiędzy całkowitą wartością kosztów kwalifikowanych a kwotą udzielonej pomocy publicznej. Prawa majątkowe pochodzące z uzyskanych wyników badań przemysłowych lub prac rozwojowych będących efektem działalności uczelni zostaną w całości przeniesione na konsorcjanta biznesowego. Zgłoszeń mających na celu ochronę prawną wyników projektu może dokonać jedynie spółka z o.o. Natomiast wyniki badań naukowych uzyskane w wyniku realizacji projektu, które nie będą podlegać procesowi komercjalizacji, będą w ramach działalności statutowej uczelni publikowane w czasopismach naukowych i wydawnictwach książkowych, prezentowane na konferencjach krajowych i zagranicznych, przedstawiane podczas zajęć dydaktycznych w ramach studiów stacjonarnych, niestacjonarnych studiów podyplomowych oraz wykorzystywane do dalszych naukowych badań własnych, jak też prac rozwojowych. W związku z realizacją projektu wnioskodawca poniesie m in. koszty pokrycia podatku od towarów i usług, które mogą zostać uznane za kwalifikujące się do dofinansowania, jeśli podatek ten nie podlega zwrotowi lub odliczeniu przez wnioskodawcę zgodnie z właściwymi przepisami.