Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1307/15

Uprawdopodobnienie, o którym mowa w art. 239b § 2 Ordynacji podatkowej oznacza, że obowiązkiem organu podatkowego jest wskazanie na podstawie faktów już istniejących, obiektywnych i racjonalnych wniosków, że podatek ten nie zostanie zapłacony.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 169/15 w sprawie ze skargi D. M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K.) z dnia 5 stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 169/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę D.M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 5 stycznia 2015 r., w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności.

Powyższym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z 28 lipca 2014 r. wydane w sprawie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej. Wskazał, że decyzją z 11 lipca 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. określił D.M. (dalej: "skarżący") zobowiązanie w podatku od towarów i usług za IV kwartał 2010 r. w kwocie 42.902 zł. Postanowieniem z 28 lipca 2014 r. organ nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Organ uznał, że w przedmiotowej sprawie zaistniały okoliczności, o których mowa w art. 239b § 1 pkt 1 i 3 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa"). Zaznaczył, że na dzień wydania zaskarżonego postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności, oprócz zaległości w podatku od towarów i usług za IV kwartał 2010 r., na skarżącym ciążyły zaległości z tytułu innych podatków i należności publicznoprawnych. W celu ściągnięcia ww. zobowiązań Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. prowadzi wobec skarżącego postępowanie egzekucyjne.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00