Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. I FSK 2064/16
Z bezczynnością organu administracji publicznej mamy do czynienia wówczas, gdy w prawnie ustalonym terminie organ ten nie wydał decyzji lub postanowienia, względnie aktu lub czynności wskazanych w art. 3 § 2 P.p.s.a. Instytucja skargi na bezczynność organu ma na celu ochronę strony, przez zmobilizowanie organu do wydania orzeczenia merytorycznie kończącego wszczęte postępowanie administracyjne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Hieronim Sęk, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 września 2016 r. sygn. akt I SAB/Ke 6/16 w sprawie ze skargi Gminy C. na bezczynność Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. w przedmiocie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiące od grudnia 2009 r. do grudnia 2010 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 września 2016 r., sygn. akt I SAB/Ke 6/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, po rozpoznaniu skargi Gminy C. na bezczynność Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. w przedmiocie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym od grudnia 2009 r. do grudnia 2010 r., zobowiązał Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. do wydania decyzji w sprawie z wniosku Gminy C. z dnia 30 grudnia 2015 r. w terminie 20 dni od dnia doręczenia akt organowi wraz z odpisem orzeczenia ze stwierdzeniem jego prawomocności; stwierdził, że bezczynność w prowadzeniu postępowania nie miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, oddalił wniosek o wymierzenie organowi grzywny, a także zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.