Wyrok WSA w Kielcach z dnia 22 września 2016 r., sygn. I SAB/Ke 6/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2016 r. sprawy ze skargi Gminy A. na bezczynność Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. w przedmiocie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiące od grudnia 2009 r. do grudnia 2010 r. 1. stwierdza bezczynność w prowadzeniu postępowania przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach; 2. stwierdza, że bezczynność w prowadzeniu postępowania nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. zobowiązuje Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K.do wydania decyzji w sprawie z wniosku Gminy A. z 30 grudnia 2015 r. w przedmiocie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiące od grudnia 2009 r. do grudnia 2010 r., w terminie 20 dni od dnia doręczenia akt organowi wraz z odpisem orzeczenia ze stwierdzeniem jego prawomocności; 4. oddala wniosek o wymierzenie organowi grzywny; 5. zasądza od Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. na rzecz Gminy A. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Gmina Chęciny (Gmina) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
w Kielcach skargę na bezczynność Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego
w K. (Naczelnik) w sprawie dotyczącej złożonych przez skarżącą 31 grudnia 2015 r. korekt deklaracji VAT-7 za miesiące od grudnia 2009 r. do grudnia 2010 r.
Z akt sprawy wynika, że 31 grudnia 2015 r. wpłynął wniosek Gminy do Naczelnika o zwrot nadpłaty w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od grudnia 2009 r. do grudnia 2010 r. Do wniosku zostały załączone korekty poszczególnych deklaracji VAT-7. W uzasadnieniu wniosku Gmina wskazała, że nadpłata powstała wskutek wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu