Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. II FSK 20/15
Wykładnia językowa uzupełniona celowościową i systemową zewnętrzną art. 27f ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. prowadzi do wniosku, że dla nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek, to jest posiadanie władzy rodzicielskiej (nawet ograniczonej na podstawie wyroku sądowego) i jej faktyczne wykonywanie w danym roku podatkowym. Czym innym jest bowiem posiadanie władzy, a czym innym jej wykonywanie, a to oznacza, że utożsamianie ich na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajduje uzasadnienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt I SA/Po 368/14 w sprawie ze skargi A. H.-P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. oddala skargę kasacyjną,
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt I SA/Po 368/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę A. H.-P. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 marca 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r.
Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny:
W dniu 14 grudnia 2012 r. A. H.-P. (dalej jako: "skarżąca") złożyła korektę zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010, w której wykazała zobowiązanie podatkowe w kwocie 314,00 zł. Przy ustalaniu wysokości zobowiązania skarżąca skorzystała z prawa do odliczenia ulgi z tytułu wykonywania władzy rodzicielskiej wobec małoletnich dzieci K. H. i J. H.