Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2017 r., sygn. II FSK 163/15
Dopóki decyzja określająca zobowiązanie podatkowe w wysokości innej niż zadeklarowana przez podatnika nie zostanie doręczona jej adresatowi, obowiązuje domniemanie, że podatnik prawidłowo określił w deklaracji zobowiązanie i podatek do zapłaty (art. 21 § 5 o.p.). Dla ustalenia, czy skutek decyzji w postaci określenia zobowiązania podatkowego nastąpił przed upływem terminu przedawnienia, istotna jest zatem data doręczenia decyzji, a nie data jej wydania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Anna Świech, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. [...] S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 września 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 245/14 w sprawie ze skargi O. [...] S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 6 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 6 grudnia 2013 r. nr [...], 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu na rzecz O. [...] S.A. z siedzibą w W. kwotę 8 650 (słownie: osiem tysięcy sześćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
Wyrokiem z dnia 11 września 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 245/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę O. S.A. (dalej także jako "Spółka") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 6 grudnia 2013 r. nr [...], w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2008 r.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że zaskarżoną decyzją z dnia 6 grudnia 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta Z. z dnia 3 grudnia 2008 r. określającą T. S.A. w W. (obecnie O.) wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2008 rok w kwocie 142.233,00 zł. Organ pierwszej instancji stwierdził, że Spółka bezzasadnie wyłączyła z podstawy opodatkowania wartość linii kablowych znajdujących się w kanalizacji kablowej. Kable sieci technicznych przebiegające przez kanalizację techniczną stanowią urządzenia budowlane umożliwiające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z czym jako budowle, w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844, dalej: "u.p.o.l."), podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Kolegium przyjęło odmienną niż organ pierwszej instancji kwalifikację telekomunikacyjnych linii kablowych. Uznało mianowicie, że stanowią one wraz z kanalizacją kablową całość techniczno-użytkową (art. 3 pkt 1 lit. b Prawa budowlanego). Niezależnie jednak od kwalifikacji prawnej wartość tychże linii kablowych zwiększa wartość budowli. Organ odwoławczy nie uwzględnił przy tym zarzutów dotyczących konieczności dokonania oględzin przedmiotu opodatkowania ani powołania biegłego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right