Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 marca 2017 r., sygn. I FSK 1149/15

Samo podzielenie nieruchomości na mniejsze działki nie decyduje jeszcze o zawodowym charakterze działalności danego podmiotu. Może o tym przesądzić bowiem jedynie szereg innych okoliczności, które powodują, że aktywność podmiotu w przedmiocie zbycia działek jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju działalnością. Chodzi zatem o taką działalność podmiotu, która polega na aktywnych działaniach w zakresie obrotu nieruchomościami.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie: Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Po 944/14 w sprawie ze skargi M. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz M. S. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 19 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Po 944/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez M.S. interpretację indywidualną Ministra Finansów z 26 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług

W piśmie z 7 kwietnia 2014 r. M.S. (dalej: "skarżąca" lub "wnioskodawczyni") zawarła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe. Wnioskodawczyni nabyła spadek w ½ części po ojcu. Dziedziczenie nastąpiło na podstawie testamentu notarialnego. Drugim spadkobiercą był brat wnioskodawczyni. W odniesieniu do działek wchodzących w skład masy spadkowej obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty uchwałą Rady Gminy, zgodnie z którym teren, na którym położone są działki, ma następujące przeznaczenie: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (przeważająca), drogi wewnętrzne, infrastruktura techniczna - elektroenergetyka. Na mocy prawomocnej decyzji Wójta Gminy zatwierdzono projekt podziału działek należących do spadkobierców. W drodze umowy częściowego działu spadku i zniesienia współwłasności wnioskodawczyni nabyła na wyłączną własność do majątku osobistego działki o konkretnych numerach. Ponadto w drodze przedmiotowej umowy wnioskodawczyni nabyła do współwłasności z bratem, w udziałach wynoszących po ½ dla każdego z nich, część działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00