Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. I FSK 812/15

Katalog dowodów dokonania WDT ma charakter otwarty. Dla udokumentowania WDT zasadnicze znaczenie mają dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 u.p.t.u., a w ust. 11 tegoż artykułu wskazano dodatkowe dokumenty, za pomocą których podatnik ma możliwość wykazania, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy w innym państwie członkowskim.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia del. WSA Bożena Dziełak (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 września 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 1865/12 w sprawie ze skargi R. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 21 września 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R.L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2.400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 września 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 1865/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ("WSA") oddalił skargę wniesioną przez Skarżącego - R. L., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. ("Dyrektor IS") z 21 września 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2006 r.

WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

Decyzją z dnia 17 czerwca 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. ("Dyrektor UKS") określił Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń 2006 r. w kwocie 16.994 zł.

Ustalono, że w ewidencji sprzedaży VAT, w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ("WDT") Skarżący, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą M., wykazał faktury wystawione na rzecz węgierskiego nabywcy K. stosując 0% stawkę podatku od towarów i usług. Jako formę zapłaty wskazał gotówkę, przy czym brak było dowodu, że nabywca zapłacił za towar. Potwierdzenie przyjęcia towarów z 18 stycznia 2006 r. opatrzono pieczątką identyfikującą nabywcę oraz nieczytelnym podpisem. Z informacji węgierskiej administracji podatkowej ([...]) wynikało, iż niemożliwe było zweryfikowanie i potwierdzenia informacji dotyczących realizacji transakcji pomiędzy K. i Skarżącym. Ważność numeru identyfikacyjnego VAT tej firmy została zawieszona 01.07.2008 r. i unieważniona 09.09.2008 r. Firma była niedostępna w miejscu jej siedziby. Ostatnią deklarację VAT złożyła w 2004 r., a wszystkie deklaracje VAT złożone od 2002 r. były "zerowe".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00