Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3747/14

W świetle art. 130 § 3 o.p. powielanie argumentacji z decyzji tożsamych podmiotowo i przedmiotowo nie jest podstawą do wyłączenia pracownika,

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska, Protokolant Katarzyna Latkowska-Kłoczko, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 2 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Lu 239/14 w sprawie ze skargi M. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 25 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie wyłączenia pracownika organu od udziału w postępowania podatkowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 lipca 2014 r., w sprawie sygn. akt I SA/Lu 239/14 ze skargi M. W. (dalej: "Skarżący") na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 25 lutego 2014 r. w przedmiocie wyłączenia pracownika od udziału w postępowaniu podatkowym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco: postanowieniem z dnia 25 lutego 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. utrzymało w mocy postanowienie Skarbnika Miasta P. działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta P. (dalej: "Prezydent Miasta") z dnia 22 listopada 2013 r. wydane w przedmiocie odmowy wyłączenia J. K. - kierownika Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta P. od udziału w postępowaniu dotyczącym zobowiązania podatkowego Skarżącego w podatku od nieruchomości za 2012 r. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że pismem z dnia 19 lipca 2012 r. pełnomocnik strony wniósł o wyłączenie od prowadzenia sprawy w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 r. Prezydenta Miasta i osoby przez niego upoważnione z powodu zaistnienia okoliczności z art. 130 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm. - dalej "O.p."). Złożył również wniosek o dopuszczenie uzupełnienia opinii biegłego, co do stanu technicznego obiektu. Na wezwanie organu pismem z dnia 4 listopada 2013 r. wyjaśnił, że złożony wniosek o wyłączenie dotyczy J. K. Dodał, że w związku z uchyleniem przez Kolegium decyzji z 27 lipca 2012 r., wydanej "z upoważnienia" przez ww. pracownika, w sprawie podatku od nieruchomości za 2012 r. z przyczyn leżących po jej stronie, ona sama powinna złożyć w trybie art. 130 § 3 O.p. wniosek o wyłączenie od udziału w sprawie. Podkreślił, że J. K. nie wydała w sprawie własnej decyzji z własnym uzasadnieniem ale przepisała całe fragmenty z decyzji za lata wcześniejsze.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00