Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 21 października 2016 r., sygn. II OZ 1186/16

Dopuszczenie do udziału w postępowaniu

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Miron po rozpoznaniu w dniu 21 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażaleń B. P. i P. Z. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 czerwca 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 918/15 o odmowie dopuszczenia do udziału w postępowaniu w charakterze uczestnika postępowania w sprawie ze skarg [...] sp. z o.o. z siedzibą w L. i Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym z dnia 19 marca 2015 r. nr V/20/15 w przedmiocie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz Dolny postanawia: oddalić zażalenia.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 29 czerwca 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 918/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odmówił dopuszczenia m.in. B. P. i P. Z. do udziału w postępowaniu w charakterze uczestników postępowania.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że postępowanie w sprawie uchwalenia i zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest postępowaniem odrębnym, uregulowanym w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.). Skoro procedura uchwalenia (zmiany) studium nie jest postępowaniem administracyjnym w rozumieniu art. 33 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.; dalej: p.p.s.a.), to nie ma podstaw do stosowania tego przepisu w sprawach ze skarg na uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, w tym na uchwały w sprawie studium. W związku z tym Sąd odmówił wnioskodawcom dopuszczenia do udziału w postępowaniu sądowym w charakterze jego uczestników. Jednocześnie zaznaczył, że wnioskodawcy nie są pozbawieni możliwości zakwestionowania uchwały będącej przedmiotem skarg. Po spełnieniu warunków określonych w art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446; dalej: ustawa o samorządzie gminnym) mogą oni bowiem samodzielnie wnieść skargę na uchwałę w przedmiocie studium (zmiany studium).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00