Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1251/16
Należy podkreślić, że państwo ma całkowitą kompetencję do określania, kto jest jego obywatelem, a także zasad nabycia i utraty obywatelstwa, co jest zgodne z powszechnie uznawaną w tej materii zasadą prawa międzynarodowego. Przyjmuje się szeroki zakres swobody przy definiowaniu zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie: NSA Włodzimierz Ryms del. NSA Andrzej Irla po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej O. Y. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 lutego 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 3453/15 w sprawie ze skargi O. Y. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za obywatela polskiego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 12 lutego 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę O. Y. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z [...] września 2015 r. w przedmiocie odmowy uznania za obywatela polskiego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
O. Y. w dniu 14 sierpnia 2014 r. złożyła do Wojewody [...] wniosek o uznanie za obywatela polskiego w trybie art. 30 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161 ze zm.). W toku postępowania wyjaśniającego Wojewoda powziął od Komendy Wojewódzkiej Policji w [...] informację, że wobec wnioskodawczyni prowadzone jest postępowanie karne dotyczące czynu z art. 204 § 2 Kodeksu karnego i w którym przeciwko niej skierowano akt oskarżenia. Z pisma Sądu Rejonowego w [...] z 25 listopada 2014 r. wynika, że postępowanie toczy się pod sygn. akt[...] .