Wyrok NSA z dnia 31 marca 2016 r., sygn. I OSK 3399/15
Naczelny Sąd Administracyjny w szeregu orzeczeniach wyraził pogląd, że przepisy ustawy o przedsiębiorstwie państwowym, jako aktu o charakterze ogólnym (abstrakcyjnym), nie regulowały stanu prawnego konkretnych nieruchomości, ale mogły stanowić podstawę do podejmowania aktów indywidualnych, dotyczących poszczególnych składników mienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 1859/12 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 9 stycznia 2013 r. (sygn. akt I SA/Wa 1859/12,) oddalił skargę P. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nabycia przez gminę - z mocy prawa - mienia stanowiącego własność Skarbu Państwa.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Wojewoda M., decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...], stwierdził nabycie przez Gminę G. - z dniem 27 maja 1990 r. z mocy prawa - własności nieruchomości położonej w jednostce ewidencyjnej G. w obrębie Z., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki o numerach [...] o powierzchni [...]ha i [...] o powierzchni [...] ha, objętej księgą wieczystą nr [...].
Na skutek wniesionego przez P. S.A. odwołania, Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, decyzją z dnia [...] lipca 2012 r., utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.