Wyrok NSA z dnia 13 października 2016 r., sygn. II OSK 3347/14
Oczywistość naruszenia prawa polega na rzucającej się w oczy sprzeczności pomiędzy treścią rozstrzygnięcia, a przepisem prawa stanowiącym jego podstawę prawną. Skutki, które wywołuje decyzja uznana za rażąco naruszającą prawo, to skutki niemożliwe do zaakceptowania z punktu widzenia wymagań praworządności – skutki gospodarcze lub społeczne skutki naruszenia, których wystąpienie powoduje, że nie jest możliwe zaakceptowanie decyzji jako aktu wydanego przez organ praworządnego państwa.
Teza od Redakcji
Dnia 13 października 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz /spr./ Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. NSA Janusz Furmanek Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 13 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 września 2014 r. sygn. akt II SA/Po 472/14 w sprawie ze skargi E.B. i A.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 września 2014 r. sygn. akt II SA/Po 472/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w sprawie ze skargi E.B. i A.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...], zasądził od organu na rzecz skarżących kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania oraz określił, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją z dnia [...] września 2010 r. nr [...] Starosta Gostyński, działając na podstawie art. 112a pkt 2 lit. a, art. 115a ust. 1 i 3 oraz art. 378 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zm.), określił dopuszczalny poziom hałasu w środowisku pochodzący z toru kartingowego w [...] - [...], użytkowanego przez [...], na terenie najbliższej zabudowy mieszkaniowo-usługowej (tj. teren z zabudowaniami zakładu mięsnego oraz budynkiem mieszkalnym przy ul. [...]).