Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 września 2016 r., sygn. I OSK 2902/14

Osiągniecie celów zapisanych w kontrakcie socjalnym jest możliwe wyłącznie w wyniku samodzielnych działań klienta wspieranych przez pracownika socjalnego. Klient pomocy staje się aktywnym podmiotem odpowiedzialnym za opracowanie scenariusza wyjścia z trudnej sytuacji socjalnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 2 września 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 1 lipca 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 1418/13 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 lipca 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 1418/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu 3 lipca 2013 r. A. M. (zwany dalej stroną, wnioskodawcą lub skarżącym) zwrócił się do Prezydenta Miasta K. o przyznanie pomocy finansowej w formie zasiłku okresowego.

Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. znak [...] Prezydent Miasta K. odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia po ustaleniu, że skarżący nie dotrzymał postanowień zawartych w kontrakcie socjalnym z dnia 14 czerwca 2013 r., w szczególności nie podjął terapii mającej na celu wyjście z problemu alkoholowego. Podstawę prawną decyzji stanowił m.in. art. 38 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r., poz. 182 ze zm., dalej jako u.p.s.).

A. M. odwołał się od ww. decyzji, zaprzeczając jakoby nadużywał alkoholu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00